NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » VIPERIDAE » ŻMIJOWATE (VIPERIDAE) - OPIS RODZINY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Żmijowate (Viperidae) - opis rodziny

  
WEZE
06.05.2009 21:40:23
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: KATOWICE

Posty: 113 #258971
Od: 2008-12-29
Żmijowate rodzina jadowitych węży, obejmująca ok. 60 gatunków, występujących w Afryce, tropikalnej i umiarkowanej Azji oraz Europie. Żmije cechują się stosunkowo krępą budową ciała oraz doskonale rozwiniętym aparatem jadowym; ich zęby jadowe mają wewnętrzny kanalik jadowy i są osadzone ruchomo z przodu szczęk. Do najlepiej znanych przedstawicieli należą pospolita w Europie żmija zygzakowata (Vipera berus) oraz afrykańskie żmije z rodzajów Bitis i Causus.
Żmija zygzakowata żyje pospolicie w Europie i na Syberii, na pn. spotyka się ją również poza kołem polarnym w Norwegii. Osiąga do 90cm długości. Ubarwiona zwykle w szaro lub brązowo, z czarnym zygzakiem na grzbiecie i czarnymi plamkami po bokach ciała. Poluje na drobne gryzonie. Odgrywa ważną i pożyteczną rolę w biocenozie. Przebywa najchętniej na wilgotnych polanach leśnych; w chłodnych porach dnia wygrzewa się na słońcu. Młode przychodzą na świat w sierpniu lub wrześniu. Do ukąszenia dochodzi w czasie prób łapania lub wskutek przypadkowego nadepnięcia węża. Ukąszenie rzadko bywa śmiertelne dla zdrowej osoby dorosłej. Leczy się objawowo i podając surowicę.
Żmija sykliwa (Bitis arietans) żyje na sawannie. Ma krępe ciało o długości do 2m.

Żmija sykliwa (Bitis arietans):


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJAWarto dodać, że Bitis arietans - najpłodniejszy wąż swiata, rekord to 157 młodych w jednym miocie!

Żmija gabońska (Bitis gabonica) dorastająca do ok. 2m i 25cm grubości, spotykana jest w lasach galeriowych.

Żmija Gabońska jest uważana za jeden z najjadowitszych węży na świecie. Jednorazowo Żmija Gabońska może wstrzyknąć swej ofierze do 5ml
jadu. Dorosły człowiek może umrzeć od ukąszenia w ciągu 15 minut. Ratunkiem dla niego jest zastrzyk z surowicy lub natychmiastowa transfuzja krwi.
Ponieważ wąż może kontrolować głębokość ukąszenia i ilości wstrzykiwanej toksyny, nie każde ugryzienie musi być śmiertelne.
Głównymi składnikami jadu żmij gabońskiej są hemotoksyny oraz cytotoksyny. Jad Żmiii Gabońskiej atakuje układ limfatyczny i ma dużo frakcji białkowych oraz enzymów,
które prowadzą do martwicy, mocny ból oraz krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne np. z nosa, uszu, oczu.
Żmija ta występuje w zachodniej i środkowej Afryce .
Zasiedlane przez nią tereny rozciągają się od Liberii do Tanzanii oraz od Sudanu do Angoli.
Ponieważ gad przebywa w tropikalnej strefie klimatycznej, jest aktywny przez cały rok.

Żmija gabońska (Bitis gabonica rihnoceros)TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJAW Afryce oprócz wyżej wymienionych gatunków bardzo pospolite są żmije z rodzaju Causus, tkzw. Żmije nocne; dwa z czterech gatunków odznaczają się bardzo długimi gruczołami jadowymi, sięgającymi aż do jamy ciała. Większość żmij prowadzi naziemny tryb życia, choć np. gałęźnice (rodzaj Atheris) - nadrzewny, co ułatwia im m.in. smukła budowa ciała i chwytny ogon

Gałęźnica Szorstkołuska (Atheris chlorechis)TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJAJad Atherisa nie jest jeszcze dokładnie przebadany, ale są znane przypadki śmiertelne po ukąszeniu tego węża.
Z wstępnych badań wynika, że jad jest bardzo silny i można na niego podawać anatoksyne przeznaczoną dla Echisa - polivalent echis species - co już samo za siebie mówi, że jad jest bardzo silny.
Jad ma działanie hemotoksyczne oraz wywiera duży wpływ na nerki.
Badania moczu po ukąszeniu przez tego węża dają kosmiczne wyniki.
Smukłe gleboryjce (rodzaj Atractaspis) żyją z kolei pod ziemią i cechują się małymi oczami. Nie można bezpiecznie złapać ich w rękę, gdyż trzymane nawet tuż za głową potrafią ukąsić dzięki długim zębom i ruchliwej głowie.

OPRACOWAŁ UŻYTKOWNIK WEZE
  
Electra18.06.2021 10:24:10
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » VIPERIDAE » ŻMIJOWATE (VIPERIDAE) - OPIS RODZINY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny